FAƏLLAR COP29 - ƏDALƏT MÜHİTİ TƏŞƏBBÜSÜ YARADIBLAR
Bilindiyi kimi, BMT-nin qlobal İqlim Dəyişikliyi Konfransının (COP29 – Tərəflərin Konfransı) 29-cu sesiyası 2024-cü ilin noyabrında Azərbaycanında keçiriləcək. Əvvəlki illərin təcrübəsini nəzərə alaraq qeyd edək ki, təxminən iki həftə sürəcək konfransda on minlərlə xarici qonağın iştirakı gözlənilir. Eləcə də qonaqlar arasında Qərb ölkələri də olmaqla onlarla dünya lideri, yüksək ranqlı siyasətçilər, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, media və QHT təmsilçilərinin olması mümkündür.
COP29 Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü təmin etdikdən sonra ölkə ərazisində keçirilən ilk qlobal konfrans və ümilikdə müstəqillik dövründə ev sahibliyi ediləcək ən böyük beynəlxalq tədbir olacaq. Bu baxımdan COP29-un Azərbaycanda keçirlilməsi ətraf mühit məsələləri ilə yanaşı, siyasi və iqtisadi baxımından ölkə üçün böyük əhəmiyyət daşıyır.
Bununla belə, COP29 kimi möhtəşəm bir qlobal tədbirə ev sahibliyi edəcək Azərbaycanda vətəndaş hüquqları və ətraf mühitlə bağlı çoxsaylı problemlər var. Bu problemlər sırasına siyasi motivli həbslər, vətəndaş cəmiyyəti mühitinin daralması, məişət zorakılığı, korrupsiya, ətraf mühitin, xüsusilə də Abşeron yarımadasının neftlə çirklənməsi və su ehtiyatlarının  azalmasına qarşı hökumətin fəaliyyətinin səmərəsizliyi və koronovirus pandemiyası bitdikdən sonra heç bir əsas olmadan quru sərhədlərin vətəndaşlar üçün bağlı saxlanmasını aid etmək olar.
Bütün bunları nəzərə alaraq, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən QHT-lər olaraq Azad İqtisadiyyata Yardım ictimai birliyi, EcoFront, Qadınların Gücləndirilməsi Mərkəzi, Seçkilərin Monitorinqi və Demokratiyanın Tədrisi Mərkəzi və Vətəndaş Hüquqları İnstitutu COP29 tədbirinə həm də ölkədəki vətəndaş azadlıqlarının, ictimai iştirakçılığın təmin olunması və ətraf mühitdə ədalətin bərqərar olunması imkanı kimi baxır, COP29 - Ədalət Mühiti Təşəbbüsünü təsis edir  və qeyd olunanan məsələlərin həlli üçün imkanlarını birləşdirərək analitik, vəkillik və əməkdaşlıq tədbirlərini həyata keçirməyi qərara alıb.

As is known, the 29th session of the UN Global Conference on Climate Change (COP29 - Conference of the Parties) is scheduled for November 2024 in Azerbaijan. The 2-week conference will host tens of thousands of foreign guests, including world leaders, high-ranking politicians, heads of international organizations, and representatives from media and NGOs.
COP29 will be the first global conference held in Azerbaijan after it acquires territorial integrity and the most significant international event since its independence. Beyond environmental concerns, the hosting of COP29 holds substantial political and economic significance for the country.
However, Azerbaijan, which will host such a significant global event as COP29, has many challenges related to civil rights and environmental issues. These problems include politically motivated arrests, shrinking space for civil society, the closing of land borders for citizens without reasonable justification after the coronavirus pandemic, the ineffectiveness of the government's actions against domestic violence, corruption, oil pollution in the Absheron peninsula, and depletion of water resources.
Given these challenges, as Non-Governmental Organizations operating in Azerbaijan, Public Association for Assistance to Free Economy, EcoFront, Women's Empowerment Center, Election Monitoring and Democracy Education Center, and Civil Rights Institute
Consider COP29 as an opportunity to promote civil liberties, public participation, and environmental justice in Azerbaijan and establish the COP29 - Climate of Justice Initiative to address joint analytical, advocacy, and collaborative activities.