İLİN ƏVVƏLİNDƏN AZƏRBAYCANDA NEFT HASİLATI 200 MİN TON AZALIB
2014-cü ilin yanvar-aprelində Azərbaycanda 14,1 mln ton neft və kondensat istehsal edilib. Bu barədə Dövlət Statistika Komitəsi məlumat verir.
Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə maye karbohidrogen hasilatı 200 min ton (1,5 mln barrel) və ya 1,4% azalıb.
Qeyd edək ki, hökumət bu il 40 mln 974,3 min ton neft və qaz kondensatı hasilatı proqnozlaşdırır. 2013-cü ilin yekunu üçün ölkədə hasilat 43 mln 83,3 min ton olub. Nəzərdə tutulan iki mln ton azalma “Azəri-Çıraq-Günəşli” yatağında iki hasilat platformasında təmirlə bağlıdır. Təmir işləri ilin ikinci yarısına təsadüf edəcək və 3-4 həftə davam edəcək.

From January to April 2014 Azerbaijan extracted 14.1 million tons of oil and condensate, reported the Azerbaijan State Statistical Committee.
According to the Committee, production of liquid hydrocarbons in Azerbaijan decreased by 200,000 tons (about 1.5 million barrels) or by 1.4%.
This year the government’s forecast of oil and condensate production is 40,974,300 tons. During 2013 the country has produced 43,083,300 tons. Reduction by almost 2 million tons of oil has been forecasted, because of the repair of two production platforms, which are involved in production on the Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) contract area for 3-4 weeks. This will happen in the second half of this year.