QARA DƏNİZ REGİONUNDA AZAD TİCARƏTƏ NƏ MANE OLUR?
Avropa Birliyinin şərq qonşuları böyük iqtisadipotensiala malik olsalar da mal və xidmətlərin, kapitalın və insanların sərbəsthərəkətinə mane olan baryerlərin aradan qaldırmağa hələ də nail ola bilməyiblərvə bu sahədə islahatlar zəif gedir. Bu fikirlər 30 may 2013-cü il tarixindəBakı şəhərində Azad İqtisadiyyata Yardım İctimai Birliyi (AİYİB) və AlmanıyanınFridrix Nauman Fondunun təşkilatçılığı ilə “Qara dəniz regionunda sərhədlərin xərcləri”mövzusunda keçirilmiş beynəlxalq konfransda səsləndirilib.
4 paneldənibarət beynəlxalq konfransa 70 nəfərdən artıq dövlət qurumlarınınnümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, Ukrayna, Gürcüstan, Rumıniya vəABŞ-dan ekspertlər, beynəlxalq təşkilatların və maliyyə qurumlarının,diplomatik missiyaların təmsilçiləri, yerli araşdırma mərkəzlərinin,universitetlərin tədqiqatçıları və ekspertlər runiversitetlərin Almaniya, ABŞvə Rumıniyadan diplomatik missiya təmsilçiləri, Vətəndaş Cəmiyyətininnümayəndələri qatılıblar. Konfrans həmçinin Bambuser vasitəsilə internetdəcanlı yayılıb.
Konfransın açılışında qonaqları salamlayan AİYİBİdarə Heyətinin sədri Zöhrab İsmayıl konfransın eyni adlı layihə çərçivəsindəkeçirildiyini bildirdi. O qeyd etdi ki, Qeyd edək ki, AİYİB-in  və tərəfdaşları Ukrayna İqtisadi Araşdırmalarvə Siyasi Məsləhət Mərkəzi və Gürsüstan Strateji və Beynəlxalq TədqiqatlarFondunun həyata keçirdiyi “Qara dəniz regionunda sərhədlərin xərcləri” layihəsini ABŞ-ın German Marşal Fondunun Regional Əməkdaşlıq naminə Qara dəniz Etimad Proqramı və Atlas İqtisadi Araşdırmalar Fondu və AlmaniyanınFridrix Namuman Fondunun dəstəkləyir.
Konfransın açılışında Fridrix Nauman Fondunun CənubiQafqaz layih’sinin direktoru Yasemin Pamuk bildirib ki, bu müzakirələrin təşkilindəməqsəd Azərbaycan, Gürcüstan və Ukrayna araşdırma mərkəzlərinin birgə aparıdqlarıtədqiqat barədə ictimayyəti məlumatlandırmaq, Qara dəniz regionunda malların,xidmətlərin, kapitalın və insanların azad hərəkətinə mane olan səbəbləri, azadbazar və liberal iqtisadiyyat ideyalarını cəmiyətə yaymaqdır.
Birinci paneldəçıxış edən Milli Məclisin deputatı, İqtisadi və Sosil İnnovasiyalar İnstitununrəhbəri, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Əli Məsimli bildirdi ki, Azərbaycandaaparılan sosioloji sorğuların əksəriyyəti göstərir ki, cəmiyyətimiz Avropayainteqrasiyaya maraqlıdır. “Avropaya inteqrasiya eyni zamanda Azərbaycanıniqtisadi əlaqələrində və ticarət dövriyyəsində də özünü göstərir”, - deyə millətvəkili əlavə edib.  O bildirib ki, “hazırdaregionun ən iri layihələrinin reallaşmasına Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan böyükrolu var. Azərbaycan hazırda Gürcüstan və Türkiyəyəyə, o  cümlədən o biri Qara dəniz ölkələrinə böyükinvestisiya yatırır. Azərbaycanın Gürcüstanda 300, Gürcüstanın isə  burada 150 biznes strukturu fəaliyyət göstərir.Türkiyənin Azərbaycana qoyduğu kapital 6,5 milyard dollar hesablanır. Azərbaycanınisə Türkiyəyə qoyduğu kapital 4 milyar dollar civarındadır. Türkiyədəreallaşacaq olan bütün layihələr ümumilkdə 15 milyard dollaradək artacaq. Avropa İttifaqı Azərbaycanda demokratiyanındərinləşməsi və insan haqlarının qorunmasına önəm verir və bildirir  ki, yalnız bu mühitdə iqtisadi islahatlarcəmiyyətin hərtərəfli inkişafına kömək edə bilər.Hesab edirəm ki, indi Azərbaycanın gələcək iqtisadi inkişafı insankapitalından, resurslardan, həmçinin iqtisadi interasiya imkanlarında səmərəliistifadə etməkdən asılı olacaq”.
Atlas İqtisadi Araşdırmalar Fondunun vitse-prezidenti,siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Tom Palmer bildirdi ki, inteqrasiyaiqtisadi, sosial, hüquqi və siyasi xarakter daşıya bilər. Ölkələr bunlardanbiriniə və daha çoxuna malik ola bilərlər, başqa inteqrasiya formalarına malikolmaya bilərlər. İnteqrasiya ilk növbədə xalqlara fayda gətirməlidir. “Bu günAvropaya inteqrasiya prosesində ortada çoxlu sənədlər var və bürokratiyafaktiki olaraq inteqrasiya prosesinə maneəçilik törədir”, - deyə T.Palmer əlavəedib.
Rumıniya Avropa Siyasəti Mərkəzinin aparıcı tədqiqatçısı,siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Stanislav Sekrieru Avropa Birliyinin Şərq Tərəfdaşlığıproqramı üzrə ölkələrin hazırlığından, danışıqların gedişindən danışdı. Obildirdi ki, imzalanması nəzərdə tutulan Dərin və Genişlənmiş Azad TicarətSazişi (DCFTA) Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin iqtisadiyyatlarınınde-monolizasiyasına və diversifikasiyasına imkanlar açacaq. “Ukrayna, Moldova,Gürcüstan və Ermənistan sazişin imzalanmasına çox yaxın olsalar da, təəssüf ki,Azərbaycan hələ tələb olunan addımları atmayıb”, - deyə o əlavə edib.
İkinci panelində Gürcüstan Strateji və BeynəlxalqAraşdırmalar Fondunda Avropa Birliyi Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru KaxaQoqolaşvili, Ukrayna İqtisadi Tədqiqatlar və Siyasət Konsaltinqi İnstitutununaparıcı tədqiqatçısı Kostiantin Kravçuk vəAİYİB-in aparıcı tədqiqatçısı, Qafqaz Universitetinin mühaziəçisi IlahaSamadova Qara dəniz Regionunda azad ticarət, miqrasiya və investisiyaların sərbəsthərəkəti üzrə ölkələrin təcrübələrini təqdim ediblər. Onlar çıxışlarındaGürcüstan, Ukrayna və Azərbaycan üzrə xarici ticarət dövriyyəsi, birbaşa xariciinvestisiyaları və miqrasiya üzrə təhlil məlumatlarını, prosedurları,islahatlar və regiondan malların, xidmətlərin, kapitalın və əmək resurslarınınsərbəst hərəkətinə mane olan faktorlardan danəşıblar.
Üçüncü paneldə Tbilisi Azad Universitetinin dossenti,  Tbilisi Siyasət Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin üzvü, Dərin və Hərtərəfli AzadTicarət Sazişi üzrə Gürcüstan-Avropa Birliyi keçmiş baş danışmanı, iqtisadiyyatüzrə fəlsəfə doktoru Tamara Kovziridze, Ukrayna İqtisadi Tədqiqatlar və SiyasətKonsaltinqi İnstitutunun akademik direktoru Veronika Movçan və USAID-in Azərbaycan Rəqabətlilik və TicarətLayihəsində Ticarət qrupu rəhbəri Elxan Mikayılov Dünya TicarətTəşkilatına üzvlük, Avropa Birliyi Şərq Tərəfdaşlığı üzrə Dərin və HərtərəfliAzad Ticarət Sazişi və Viza Fasilitasiya Proqramı kimi beynəlxalq təşəbbüslərinislahatların sürətlənməsində və regional iqtisadi inteqrasiya üçün yaratdığıimkanlardan danışıblar. Bu prosesdə Azərbaycanın geridə qaldığını vurğulayanElxan Mikayılov ölkəmizin DTT-yə üzvlük məsələsində siyasi iradəninyetərsizliyi özünü açıq göstərir. O bildirib ki, əslində Azərbaycanın bir ilərzində bütün prosedurları və tələb olunan islahatları tamamlamaq imkanı var.
Konfransın sonuncu panelindəməruzəçilər Kaxa Qoqolaşvili, Kostiantin Kravçuk və İlahə Səmədova Azərbaycan,Gürcüstan və Ukraynanın Doing Business, İqtisadi Azadlıq, Dünya Rəqabətlilik,Bertelsmann Transformasiya və sair indekslər əsasında iqtisadi islahatlarsahəsində nailiyyətlərinin müqayisəli təhlilini təqdim ediblər.
Konfransın davamı olaraq növbəti mərhələdə,aparılan tədqiqatlarlın nəticəsi ilə bağlı nəşr nəzərdə tutulur. Həmin  nəşr 5 məsələniəhatə edəcək. Bunlar: (1) xarici ticarət dövriyyəsinintəhlili,  islahatlar və azad ticarətin genişlənməsinə mane olan amillər; (2) birbaşa xarici investisiyalarıntəhlili, investisiya mühiti və sərbəst kapital axınına mövcud maneələr; (3) vizarejimi və prosedurlar, miqrasiya haqqında məlumatların təhlili və insanresurslarının sərbəst hərəkətini məhtudlaşdıran maneələr; (4) Azərbaycan,Gürcüstan və Ukraynanın iqtisadi islahatlar sahəsində nailiyyətlərinin müqayisəlitəhlili; (Doing Business, İqtisadi Azadlıq, Dünya Rəqabətlilik, BertelsmannTransformasiya və sair indekslər əsasında) və (5) Dünya Ticarət Təşkilatınaüzvlük, Avropa Birliyi Şərq Tərəfdaşlığı üzrə Dərin, Hərtərəfli Azad Ticarət Sazişi, Viza Fasilitasiya Proqramı kimi beynəlxalq təşəbbüslərin islahatlarınsürətlənməsində və regional iqtisadi inteqrasiya üçün yaratdığı imkanlar olacaq.

WHAT HİNDER THE FREE TRADE İN THE BLACK SEA REGİON?
Although Eastern neighbors of European Union possess huge economic potential, they have not yet achieved the complete removal of barriers that hinder the free movement of goods and services, capital and humans and reforms in this regard are rather slow.
These are the views raised at the international conference of “Cost of borders in the Black Sea region” held by Public Association for Assistance to Free Economy (PAAFE) and Friedrich Naumann Foundation (FNF) on May 30, 2013 in Baku. There were 4 panels, more than 70 participants from government bodies, MPs, representatives of the EU, US, German, Ukrainian, Georgian, Romanian diplomatic missions and OSCE in attendance along with experts, representatives of international and financial organizations, local think tanks, researchers from universities and civil society. The conference was broadcasted live through Bambuser.
Greeting the guests at the opening of the conference, Chairman of Board of PAAFE, Zohrab Ismayil, stated that the event was organized within the framework of the project under the same title. He also said that the project implemented with partners Ukrainian Institute for Economic Research and Policy Consulting (IERPC) and Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS). “Cost of borders in the Black Sea region” was financed by Black Sea Trust for Regional Cooperation Program of the German Marshall Fund, Atlas Economic Research Foundation and FNF.
The Project Director of FNF in the Southern Caucasus, Yasemin Pamuk, stated that the key purposes of these discussions were to inform the public about the joint studies of research centers from Azerbaijan, Georgia and Ukraine, and raise the public awareness of the factors hindering the free movement of goods, services, capital and humans in the Black Sea region, and principles of free market and liberal economy.
Taking the floor in the first panel, member of parliament and chairman of the Institute for Economic and Social Innovations, PhD in economics, Ali Masimli said that the majority of sociological surveys in Azerbaijan point out the public’s interest in European integration: “European integration is also reflected in the economic relations and trade turnover of Azerbaijan”, - said the MP, who also added that bigger roles in the implementation of the largest projects in the region are played by Azerbaijan, Turkey and Georgia. “Azerbaijan is making huge investments in Georgia and Turkey, as well as, in other Black Sea countries. There are 300 Azerbaijani enterprises in Georgia and 150 Georgian enterprises in Azerbaijan. The capital investment made by Turkey in Azerbaijan is estimated to amount of 6.5 billion dollars and Azerbaijan has made an investment of 4 billion dollars in Turkey. The investment projects from Azerbaijan to Turkey are expected to increase up to 15 billion dollars. I would also like to add that European Union cares about deeper democracy and protection of human rights in Azerbaijan and only at this stage economic reforms boost the integrated development of the society. It is my prediction that the future development of Azerbaijan will hinge on human capital, resources, as well as, on the efficient usage of opportunities of economic integration”.
Tom Palmer, Senior Fellow at the Cato Institute, Vice President of Atlas Economic Research Foundation and PhD in political science, stated that integration can be economic, social, legal and political and countries may have one form or another, but still miss the others. “Integration should, first of all, benefit the nations. There are a bunch of documents for European Integration, which creates bureaucracy obviously hindering the integration process”, - said T. Palmer.
Stanislav Secrieru, Senior researcher of Romanian Center for European Policies and PhD in political science made a speech about the level of preparation of countries under the Eastern Partnership Program and progress of negotiations. He also stated that the DCFTA, which is going to be signed, will facilitate diversification of Eastern Partnership countries. “Although Ukraine, Moldova, Georgia and Armenia were close to signing the agreement, unfortunately, Azerbaijan has not taken the required steps yet” – said S.Secrieru.
In the second panel, Director of EU Studies of GFSIS Kakha Gogolashvili,, senior researcher from IERPC, Kostyantyn Kravchuk and the senior researcher from PAAFE and visiting lecturer from Qafgaz University, Ilaha Samadova made presentations about the country’s experiences with free trade, migration and free movement of investments across Black Sea Region. The presentations were concerned about the statistics of foreign trade turnovers, foreign direct investments, migration and procedures, reforms and factors hindering the free movement of goods and services, capital and human resources in Georgia, Ukraine and Azerbaijan.
In the third panel, Associated Professor of Free University of Tbilisi, Board Member of Tbilisi Center of Policy Analysis, former chief negotiator for the EU-Georgia on DCFTA and PhD in economics, Tamara Kovziridze, Academician director of IERPC Veronika Movchan and Trade Team Leader of USAID Azerbaijan Competitiveness and Trade Project Elkhan Mikayilov took part. They talked about the benefits of WTO membership, in-depth and integrated Free Trade Agreement under European Union Eastern Partnership and Visa Facilitation Programs for more intensive international initiatives and reforms as well as for the stronger regional economic integration. Saying that Azerbaijan lags behind in this process, Elkhan Mikayılov mentioned that the inadequate political will in membership to WTO of the country is obvious. He also added that in fact Azerbaijan is capable of fulfilling all the required procedures and reforms necessary for the
membership within one year.
In the last panel of the conference, guest speakers Kakha Gogolashvili, Kostiantin Kravchuk and Ilaha Samadova presented the comparative analysis of Azerbaijan, Georgia and Ukraine’s performances in economic reforms in relation to their performance in Doing Business, Economic Freedom, World Competitiveness, Bertelsmann Transformation and other indexes.
As the follow-up of the conference, there will be a publication in the following stage, which will cover 5 issues. These are (1) analysis of foreign trade turnover, factors hindering reforms and free trade expansion; (2) analysis of foreign direct investments, investment climate and barriers for the free movement of capital; (3) visa regime and procedures, data analysis on migration and barriers for the free movement of human resources; (4) comparative analyses of Azerbaijan, Georgia and Ukraine’s performances in economic reforms; and (5) opportunities created by (Doing Business, Economic Freedom, World Competitiveness, Bertelsmann Transformation and other indexes) and WTO membership, DCFTA, Visa Facilitation Program and other international initiatives for the more intensive reform initiatives and regional economic integration.