DÖVLƏT BÜDCƏSİNİN GƏLİRLƏRİ VƏ XƏRCLƏRİ PROQNOZLARI ÜSTƏLƏYİB
Maliyyə Nazirliyinin məlumatına görə, 2014-cü ilin birinci rübündə dövlət büdcəsinin mədaxili 4482,7 mln. manat, xərcləri 4374,3 mln. manat olmuş, 108,4 mln. manat məbləğində büdcə artıqlığı (profisit) yaranmışdır.
Gəlirlər
2014-cü ilin birinci rübündə dövlət büdcəsinin mədaxili 4225,8 mln. manat proqnoza qarşı 4482,7 mln. manat və yaxud 106,1 faiz (256,9 mln. manat çox) icra olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyi mədaxil proqnozunu 107,1 faiz icra etməklə dövlət büdcəsinə 1762,8 mln. manat vəsait təmin etmişdir ki, bu da proqnoza nisbətən 117,3 mln. manat, 2013-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə isə 239,5 mln. manat və yaxud 15,7 faiz çoxdur.
2014-cü il birinci rübündə Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi tərəfindən proqnoza 100,2 faiz əməl edərək büdcəyə 330,4 mln. manat vəsait təmin edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 14,1 faiz və yaxud 40,9 mln. manat çoxdur.
Sair daxilolmalar üzrə büdcəyə 46,9 mln. manat vəsait təmin edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 30,7 mln. manat və yaxud 2,9 dəfə çoxdur.
Dövlət Neft Fondundan dövlət büdcəsinə 2342,6 mln. manat vəsait transfert edilmişdir.
Xərclər
2014-cü ilin birinci rübündə dövlət büdcəsinin xərcləri 4233,3 mln. manat proqnoza qarşı 4374,3 mln. manat icra edilmişdir. Dövlət büdcəsi xərclərinin 29,1 faizi və yaxud 1271,9 mln. manatı sosial təyinatlı xərclərin (əməyin ödənişi fondu, təqaüd və sosial müavinətlər, dərman və ərzaq xərcləri) maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 108,1 mln. manat və yaxud 9,3 faiz çoxdur.
Funksional təsnifata uyğun olaraq 2014-cü ilin 1-ci rübündə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə Müdafiə xərclərinə 38,8 faiz (111,5 mln. manat), Mədəniyyət, incəsənət, informasiya, bədən tərbiyyəsi və digər kateqoriyalara aid edilməyən sahədə fəaliyyət xərclərinə 31,0 faiz (12,1 mln. manat), Səhiyyə xərclərinə 18,6 faiz (17,4 mln. manat), Nəqliyyat və rabitə xərclərinə 16,0 faiz (1,9 mln. manat), Sənaye, tikinti və faydalı qazıntılar xərclərinə 12,2 faiz (233,6 mln. manat), Mənzil və kommunal təsərrüfatı xərclərinə 56,4 faiz (22,6 mln. manat), Məhkəmə hakimiyyəti, hüquq-mühafizə və prokurorluq xərclərinə 11,1 faiz (20,7 mln. manat), Təhsil xərclərinə 8,5 faiz (21,4 mln. manat), Sosial müdafiə və sosial təminat 1,4 faiz (7,4 mln. manat) çox vəsait yönəldilmişdir.
Cari ilin ilk 3 ayında dövlət əsaslı vəsait qoyuluşu xərclərindən elm, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, idman və digər sosial-mədəni və məişət təyinatlı obyektlərin tikintisinə və yenidənqurulmasına, yaşayış evlərinin və bu qəbildən olan digər sosial obyektlərin tikintisinə 731,3 mln. manat, enerji, su və qaz təchizatı, nəqliyyat, kommunal, meliorasiya infrastrukturlarının tikintisinə, yenidənqurulmasına və digər sahələrə 1457,1 mln. manat vəsait yönəldilmişdir.
İcmal büdcə
2014-cü ilin birinci rübündə icmal büdcənin gəlirləri 5433,3 mln. manat, icmal büdcənin xərcləri isə 4965,6 mln. manat icra olunmuşdur ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,2 faiz və yaxud 59,6 mln. manat çoxdur.

According to the official information of the Ministry of Finance, the income of the state budget of Azerbaijan for the first quarter of 2014 was 4482,7 mln. manats, the expenditures were 4374,3 mln. manats, e.g. there has been occurred budget surplus in amount of 108,4 mln. manats.
Revenues
The revenues of the state budget were executed for 4482,7 mln. manats instead of forecasted 4225,8 mln. manats or 106,1 percent (256,9 mln. manats more) during the first quarter of 2014.
The Ministry of Taxes of Azerbaijan transferred 1762,8 mln. manats to the state budget executing the income forecast for 107,1 percent which is 117,3 mln. manats higher in comparison to the forecast, 239,5 mln. manats or 15,7 percent more in comparison to the same period of 2013.
The State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan has executed the forecast for 100,2 percent during the first quarter of 2014 and transferred 330,4 mln. manats, which is 40,9 mln. manats or 14,1 percent in comparison to the same period of the previous year. 46,9 mln. manats was transferred to the budget from other revenues which is 30,7 mln. manats or 2,9 times more in comparison to the same period of the previous year.
2342,6 mln. manats was transferred to the budget from the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan.
Expenditures
The expenditures of the state budget for 1st quarter of 2014 was executed for 4374,3 mln. manats instead of forecasted 4233,3 mln. manats. 29,1 percent or 1271,9 mln. manats of the state budget expenditures was allocated from the state budget to funding social costs (labor payment fund, pensions and social benefits, medicines and food costs) during the 1st quarter of current year, which is 108,1 mln. manats or 9,3 percent more in comparison to the same period of the previous year.
According to functional classification for the 1st quarter of 2014, there was allocated 38,8 percent (111,5 mln. manats) more for defense costs, 31,0 percent (12,1 mln. manat) more for costs related with activities not included in culture, arts, information, physical training and other categories, 18,6 percent (17,4 mln. manats) more for healthcare costs, 16,0 percent (1,9 mln. percent (233,6 mln. manats) construction and natural fossils costs, 56,4 percent (22,6 mln. manats) more for housing and utilities services costs, more for court, law enforcement and prosecution costs, 8,5 percent (21,4 mln. manats) more for education costs and 1,4 percent (7,4 mln. manats) more for social protection and social security costs in comparison to the same period of the previous year.
During the first three months of the current year, there was allocated 731,3 mln. manats for construction and renovation of education, health, social, cultural and other socio-cultural and household facilities, as well as residential buildings and other social facilities of this kind and 1457,1 mln. manats for construction and renovation of energy, water supply, transportation, utilities, melioration infrastructure and other fields for state capital investment costs of the state budget.
Consolidated budget
The incomes of the state budget for the first quarter of 2014 were executed for 5433,3 mln. Manats, while the budget expenditures were executed for 4965,6 mln. manats, which is 59,6 mln. manats or 1,2 percent more compared to the same period of 2013.