DİALOQ PLATFORMASI AHT-DƏ MÜSTƏQİL VƏTƏNDAŞ CƏMİYYƏTİNİN İRADƏSİNİ ƏKS ETDİRMİR
21 sentyabr 2016-cı il tarixdə Açıq Hökumət Tərəfdaşlığında iştirak etməkdə maraqlı olan 29 müstəqil vətəndaş cəmiyyəti təmsilçisi birgə bəyanat imzalayıb. Bəyənatda deyilir:
9 sentyabr 2016-cı il tarixdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının (QHT Şurası) təşəbbüsü ilə  dövlət qurumları və bir qrup QHT təmsilçilərinin iştirakı ilə Açıq Hökumətin Təşviqinə dair Hökumət-Vətəndaş Cəmiyyəti Dialoqu Platforması yaradılıb. Məlum olduğu kimi, 1 avqust 2016-cı il tarixində 26 nəfər Vətəndaş Cəmiyyəti təmsilçisi Azərbaycanda Açıq Hökumət Tərəfdaşlığı Platformasının yaradılması təşəbbüsü ilə maraqlı tərəflərə müraciət etmişdir. Bununla belə QHT Şurası Dialoq Platformasını yaradarkən bu bəyanatı imzalayanların yalnız 3 nəfərini tədbirə dəvət etmişdir. Beləliklə də:
• Prosesə qatılmaq istədiyini açıq bəyan etmiş və müvafiq qurumlara müraciət etmiş müstəqil Vətəndaş Cəmiyyəti təmsilçiləri Dialoq Platformasının yaradılmasına cəlb edilməyib. Platformaya cəlb edilmiş Vətəndaş Cəmiyyəti təmsilçilərinin hansı meyarlar əsasında seçildiyi məlum deyil, buna görə də hesab edirik ki, hökumət əsasən özünə sərf edən təşkilatlarla işləmək istəyir;
• Yaradılan Dialoq Platformasının fəaliyyət və idarəetmə mexanizmləri bəlli deyil. Qurumun Əsasnamə ilə deyil ümumi xarakterli Reqlament əsasında idarə olunması nəzərdə tutulur.
• Dialoq Platformasının əlaqələndirilməsini həyata keçirən koordinatorın fəaliyyət müddəti, seçki proseduru və səlahiyyətləri məlum deyil.
• Yaradılmış qurumun Memorandumundan belə anlaşılır ki, Dialoq Platforması yalnız hökumətin qəbul etdiyi 2016-2018-ci illər Fəaliyyət Proqramının monitorinqi ilə məhdudlaşacaq, beynəlxalq Açıq Hökumət Tərəfdaşlığının prinsiplərinin, meyarlarının və təşəbbüslərinin ölkədə yayılması məsələlərini tam əhatə etməyəcək.
Bu bəyanatı imzalayan təşikilatlar hesab edir ki, Dialoq Platforması Açıq Hökumət Tərəfdaşlığında müstəqil vətəndaş cəmiyyətinin iradəsini ifadə etmir.
Burda başlıca məqsəd Açıq Hökümət Tərəfdaşlığı təşəbbüsü üzrə tənqidi səslərin boğulması, alternativ fikirlər  üçün məkanın daraldılması, hökumət və vətəndaş cəmiyyəti arasında gerçək dialoq imkanlarının məhdudlaşdırılmasıdır.  Odur ki,  hesab edirik ki,  təsis edilən yeni  qurum  hakimiyyətin fəaliyyətinə obyektiv qiymət verə bilməyəcək, Açıq Hökumətin Təşviqi üzrə Mlli Fəaliyyət Planının icrasına töhfə verməyəcək.
Məlum olduğu kimi, Açıq Hökumət Tərəfdaşlığının Rəhbər Komitəsi 4 may 2016-cı ildə Azərbaycanın təşəbbüsdə statusunu azaldaraq qeyri-fəal edib. Bu qərara səbəb 2014-cü ildən başlayaraq Azərbaycanda Vətəndaş Cəmiyyətinin fəaliyyəti üçün mövcud məkanın daraldılması, birləşmə azadlığının məhdudlaşdırılması, müstəqil QHT-lərə qarşı təzyiqlər, təqiblər olmuşdur. Eyni zamanda “Açıq hökumətin təşviqinə dair 2016-2018-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın AHT-nin meyarlarına cavab verməməsi və sənədin qəbul edilməsi zamanı vətəndaş cəmiyyətinin iştirakçılığının təmin olunmaması Azərbaycanın statusunun azaldılmasında mühüm rol oynamışdır. Çox təəssüf ki, Azərbaycan hökumət bu qərardan heç bir dərs çıxarmamış, müstəqil QHT-lərin çoxunun Açıq Hökumət Tərəfdaşlığından və ictimai iştirakçılıqdan kənarda qoyulması siyasətini davam etdirmişdir.
Bu bəyanatı imzalayan təşkilatlar bəyan edir ki, Açıq Hökumət Tərəfdaşlığı ilə bağlı proseslərdə iştirakda maraqlı və israrlıdırlar, həmçinin “Açıq hökumətin təşviqinə dair 2016-2018-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın yenilənməsi, onun icrasına ictimai nəzarəti və vətəndaş iştirakçılığını təmin etmək, Açıq Hökumət Tərəfdaşlığının prinsip və meyarlarının yayılması üçün fəaliyyətlərini davam etdirəcəklər. Eyni zamanda bəyanatı imzalayan təşkilatlar bu fəaliyyətləri koordinasiya etmək və müstəqil Vətəndaş Cəmiyyəti qurumlarının səylərini birləşdirəcək müvafiq koalisiyanın (və ya şəbəkənin) formalaşdırılması üçün müzakirələrə başlayacaqlar.

DİALOGUE PLATFORM DOES NOT REFLECT THE WİLL OF THE İNDEPENDENT CİVİL SOCİETY İN OGP
On September 21, 2016, 29 independent civil society representatives who are interested in the engagement of Open Government Partnership made a joint statement.  A statement says:
On September 9, 2016, at the imitative of the Council on State Support to NGOs under the Auspices of the President of Azerbaijan (hereinafter NGO Council) and participation of a group of government agencies and NGO representatives, there has been established a Government and Civil Society Dialogue Platform (hereinafter Dialogue Platform) on Open Government Partnership. As also known, on August 1, 2016, 26 representatives of the Civil Society have appealed to stakeholders interested in the establishment of Open Government Partnership. However, only three of those signed the statement were invited for initiating the Dialogue Platform. To summarize:
• Civil Society representatives expressed their interest in the process and already appealed to stakeholders were not involved in the establishment of Dialogue Platform. It is unknown under which criterion these civil society representatives were selected. Therefore, we conclude that the government wants to work only with organizations that it can benefit from;
• Newly developed Dialogue Platform does not have clear management mechanisms, it is going to regulate with general Regulations, but not with Charter.
• Election procedures, duties, and term of appointment of the coordinator are not defined.
• From the memorandum of the institution it is clear that responsibilities of the Dialogue Platform will be limited only to monitoring the National Action Plan on Promotion of open Government for 2016-2018, which means it will not be fully covering the dissemination of international Open Government Partnership principles, criteria, and initiatives;
Organizations signing this statement are assured that the Dialogue Platform does not reflect the will of the independent civil society in Open Government Partnership. The primary purpose here is to silence critical voices in regards to the Open Government Partnership initiative, to narrow the space for alternative voices, and limit the possibility of real dialogue between the government and civil society. Therefore, we strongly believe that the newly developed Dialog Platform will serve the interests of the government, it will be run under full control of the government which will not be contributing to the improvement and implementation of the National Action Plan on Promotion of Open Government.
As is known, on May 4, 2016, the Steering Committee of the Open Government Partnership has made the status of Azerbaijan in OGP as inactive. The reason for the decision was shrinking space for civil society in Azerbaijan, limited freedom of association, pressure on independent NGOs and unreasonable prosecution started since 2014. Also, the "National Action Plan for Promoting Open Government in 2016-2018" not meeting the criteria of the OGP as well as reduced public participation in the adoption of the Action Plan played a significant role in reducing the status of Azerbaijan. Unfortunately, the government of Azerbaijani did not take any lessons from this decision, in contrary, it continued actively keeping the majority of independent NGOs away from public participation as well as the Open Government Partnership.
Undersigned organizations are stating that we are persistently interested in any process related to the Open Government and the renewal of the “National Action Plan on Promotion of Open Government for 2016-2018”, ensure public control and participation in its implementation, and continue to work on promotion of principles and values of the Open Government Partnership. At the same time, for coordinating these activities and combining efforts of other independent civil society organizations, the undersigned representatives will begin negotiations for development of the relevant coalition (or network).